Nejznámější včelí produkt, který je vzácným přírodním lékem a také potravinou. Doporučuje se med konzumovat preventivně pravidelně v malém množství, ideálně již při snídani (děti 1 – 2 lžičky denně, dospělí 3 – 4 lžičky denně).
Vnitřní použití medu – léčebné vlastnosti:
- zdroj energie, velmi rychle stravitelný
- protijed na kofein a alkohol
- odstraňuje nespavost
- snižuje horečku
- posiluje imunitní systém
- antispasmatické účinky – proti křečím
- analgetické účinky – snižuje bolesti
- antibakteriální účinky – při léčbě zánětů dýchacích cest, při angíně
- regenerační účinky
Vnější použití medu – účinky:
- zvláčňující
- hydratační
- vyživující
- antibakteriální
- detoxikační
- čistící
- uklidňující
- regenerační
Použití:
- medová maska na obličej
Med naneseme na obličej a necháme působit 20 minut, dokud pokožka nepřijme všechny živiny z medu. Pak obličej umyjeme teplou vodou.
- balzám na popraskané rty
Rty potřeme medem a necháme působit, dokud med neslížeme.
- medová koupel
V půl litru teplého mléka rozpustíme 10 lžic medu a nalijeme do koupele. Relaxujeme cca 30 minut. Pokožka za tu dobu přijme výživné látky.
- medová masáž
Zahřátý med vmasírujeme do pokožky. Masáž by měla být pomalá a trvat cca 20 minut. Ideální při bolestech svalů a kloubů.
- medový zábal
Zahřátý med naneseme na pokožku a zabalíme potravinářskou folií. Necháme působit cca 20 minut. Pak umyjeme teplou vodou.Ideální na suchou a popraskanou pokožku.Med čistí znečištěné rány, předchází hnisání a urychluje hojení.Lze uplatnit i jako podpůrný prostředek při léčbě kašle a nachlazení. Med naneseme na hruď a zakryjeme gázou. Necháme působit minimálně 2 hodiny, ale ideálně přes noc.